Перший IT стартап Миколаєва

За всю історію існування стартапів, найприбутковішими ставали проєкти в сфері IT розробок. Спрогнозувати який стартап стане успішним складно. Навіть у IT сфері. Адже в їхній основі лежить інноваційна ідея, яка просто покращує вже наявну модель. Це і є феномен стартапів. З двох практично однакових ідей не можна передбачити, яка “вистрілить”, а яка ні.

Миколаїв новачок у сфері розробки стартапів. Але вже на початкових етапах у Миколаєві були прибуткові стартапи, про які знають далеко за межами Миколаївської області та України загалом. Навіть у сфері IT. Більше на mykolaiv-trend.in.ua.

З чого розпочинався перший миколаївський IT стартап

Миколаївський стартап розпочинав свій шлях зі звичайної квартири. І розрісся до міжнародної компанії з капіталом у 100 млн доларів.

Засновником стартапу став Давид Браун. Ім’я при народженні Давид Георгійович Арахамія. Народився Давид Браун у Сочі, але у 1992 році переїхав разом з батьками до Миколаєва. Закінчив загальноосвітню школу №36, що на вулиці Прикордонна, 143.

 Ще далекого 2002 року Давид з однодумцями займався 3D-графікою. Тоді це все було в новинку. Інтернет в Україні був лише у комп’ютерних гіків. А в Миколаєві взагалі тільки в одиниць. Адже це була не дешева насолода.

Крім кропіткої праці, Давиду пощастило познайомиться з успішним бізнесменів з Америки, і хакерами зі спільноти CarderPlanet. Наявність таких знайомств допомогло організатору створити одну з найбільших у США компаній із розробки вебсайтів – TemplateMonster.

В одному з інтерв’ю засновник стартапу розповів про те, як почалося його становлення.

Зароджуватися стартап починав у 2002 році у звичайній квартирі в одному зі спальних районів Миколаєва. Хоча, тоді ніхто й гадки не мав, що таке стартап. Просто хлопці збиралися разом і намагалися щось зробити, змінити, щось спробувати, удосконалити. Створювали 3D-графіку і намагалися на цьому заробити.

Команда майбутнього стартапу займалася розробкою 3D-графіки для комп’ютерних ігор. Тоді це була нова сфера. Тож, увагу американських компаній привернула робота миколаївських хлопців. Адже навіть у світі ще мало хто займався таким. А в Україні й поготів.

Давид розповів, що їм пощастило працювати на великі компанії: General Electrics, Gap.com. Свого “хрещеного батька” у світі IT хлопці зустріли просто на вулиці Миколаєва. Опинились у потрібний час, у потрібному місці. Американський бізнесмен приїхав до Миколаєва за своїм коханням.

Миколаїв – місто наречених. Так було багато років, так і залишається. В основному до Миколаєва іноземці приїжджають саме за коханням. Для цього у місті навіть є спеціальні шлюбні агенції. У Миколаєві легально діє більше дюжини шлюбних агенцій для іноземців. На початку нульових ця цифра була значно меншою. Оскільки це був ще новий, не вивчений вид діяльності. Власне, як і стартапи. Але вже тоді іноземці самостійно, або користуючись послугами тямущих людей, приїжджали до Миколаєва за майбутньою дружиною.  Як би це сумно не звучало, адже Миколаїв гарне місто саме по собі.

Найбільший проєкт, який хлопцям вдалося виконати у 2002 році, був зі створення вебсайту. Їм заплатили нечувані на той час, 70 000 доларів.

У світі ніша створення вебсайтів була не заповнена. І хлопці вирішили її зайняти. Пропонували робити швидко, без довгих обговорень та за будь-які гроші. Це допомогло їм відігнати головних конкурентів – індусів.

Створення вебсайтів та співробітництво з американськими замовниками приносило багато клопоту та проблем. А прибуток не завжди був високим. І тоді було вирішено, що потрібно зробити продукт, який можна було б багаторазово продавати. Щось на кшталт Microsoft. З цієї думки і почалося народження TemplateMonster.

У чому полягала суть стартапу

Команда стартапу співпрацювала з дизайнером із Хмельницьку. Для збільшення продуктивності роботи він зібрав кілька шаблонів для сайтів. Це дозволяло значно заощаджувати час. На той момент, хлопці задумалися, а от якби створити цілі заготівки  сайтів. Будь-який користувач може змінити на шаблоні логотип, контент та їхній персональний сайт буде готовий.

Працівники створили пробну версію з кількома шаблонами під різні категорії. І назвали це Template Monster (template – шаблон).

За перший тиждень обсяг продажів у світі становив 70 тисяч доларів. Але це знаменувало не знаходження “золотої жили”, а початок проблем.

Проблеми стартапу

Хлопці вперше зіткнулися і дізналися, що таке фрод (платежів через вкрадені кредитні картки), інтернет-піратство. Хлопцям довелося самостійно розібратися, як боротися з всім цим “злом”. Адже світ IT не був вивчений, і всі самі вчились розв’язувати свої проблеми.

Через метод спроб і помилок хлопцям вдалося “подружитися” з хакерами, і до 2007 року їхня компанія виросла в 30 разів. І принесла 270 тисяч доларів. Хоча це й загрожує проблемами з миколаївською поліцією.  Їх “квартирний стартап” могли закрити у будь-який момент.

Щоб боротися з кардерами, хлопці були змушені потоваришувати з хакерською спільнотою CarderPlanet. А це ставило їхню компанію на межу правової діяльності.

Перші сім років ніхто в Миколаєві не знав, що у місті є така компанія, як TemplateMonster. Навіть у світі не знали, що коріння компанії сягає в Україну. Усі співробітники підписували контракт про нерозголошення. Діяльність миколаївського стартапу була суворо таємним.Тому, що можна було мати не жартівливі проблеми із законом.

 На 2007 рік стартап налічував 200 осіб, які працювали на 7-8 квартирах у різних районах Миколаєва. Квартири були пов’язані між собою оптоволокном.

У 2013 році компанію продали. І вимогою нового власника було розкидати офіси по різних містах України для мінімізації ризику атак хакерів. Мінімум у радіусі 500 км від Миколаєва.

Так, перший прибутковий IT стартап Миколаєва залишив свій “батьківський дім”. Щорічно клієнтами компанії стає 1,5 мільйона користувачів, а товарообіг вимірюється десятками мільйонів доларів.

Де у Миколаєві можна навчатися на комп’ютерні спеціальності

Давид Браун здобув профільну освіту не в Миколаєві. В ті часи вивчення IT не було розповсюдженим. Скептики взагалі вважали, що це нісенітниця і марна трата часу. Але час змінився, і зараз у Миколаєві є вищі навчальні заклади, які дають змогу здобути професію у сфері IT.

Для дітей та підлітків у Миколаєві є кілька комп’ютерних шкіл. Вони набирають дітей різного віку та навчають їх комп’ютерних професій. Це хороша підмога перед університетом.

В місті є десять вищих навчальних закладів, які пропонують абітурієнтам комп’ютерні спеціальності. Серед них є як державні університети, і приватні.

Серед державних університетів виділяють Чорноморський національний університет імені Петра Могили, Миколаївський кораблебудівний університет імені адмірала Макарова, Миколаївський національний університет імені В.О.Сухомлинського, Міжнародний технологічний університет “Миколаївська політехніка”. Усі ці університети пропонують своїм абітурієнтам можливість вивчати комп’ютерні науки, кібербезпеку, комп’ютерну інженерію та інше.

На жаль, навчально-нормативна база миколаївських вишів перебуває у жалюгідному стані. Вона дуже відстає від Європейських стандартів. Хоча навіть на такій базі з’являються успішні стартапи. Наприклад, стартап Cubomania організували співробітники Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Або ж стартап миколаївського школяра, який створив телефонний додаток – електронний поводир для сліпих.

База миколаївських вишів не в кращому стані. Це факт. Але однієї освіти мало. Потрібна ще бажання та посидючість.

Comments

.,.,.,.