Миколаївська “Іскра”, яка згасла

Довгий шлях розвитку Миколаєва спричинив незворотні зміни життя міста. Покоління миколаївців змінювалося, “skyline” низькорослих одноповерхових будівель перетворилася на плескаті верхівки багатоповерхівок. Все змінювалось у місті. Старожителі та корінні миколаївці, як ніхто помічають і пам’ятають усі ці зміни.

Однією із жертв вимушених змін став кінотеатр “Іскра”. Колись це було місце, де миколаївці могли провести час усією родиною. А тепер це покинута будівля, у фасаді якої немає жодної згадки про колишнього улюбленця миколаївців. Більше на mykolaiv-trend.in.ua.

На хвилях успіху

Відкрився кінотеатр “Іскра” у 1976 році. Він з’явився на узліссі парку Ліски на межі двох мікрорайонів – Намив та Ліски. Ідеальнішого місця для розміщення кінотеатру важко вигадати. Сосновий парк, де можна було прогулятися перед кіносеансом. Озеро, яке знаходиться в парку, стало чудовим місцем для відокремленої прогулянки двох закоханих після побачення.

На той момент у кінотеатрі було найкраще обладнання, яке тільки могло бути на той час. Сучасний репертуар кінокартин приваблював нових відвідувачів щодня. То була перша хвиля успіху невеликого кінотеатру. А потім занепав.

Почалася перебудова. У країні та місті настали складні часи, і людям було не до розваг. Та й фінансових коштів на це не було. А потім миколаївцям відкрився доступ до піратського кіно. І це абсолютно знищило прибуток кінотеатру “Іскра”. Багато інших миколаївських кінотеатрів також постраждали через піратське кіно. Купити таку касету було набагато дешевше, ніж піти в кіно. До того ж на таких саморобних касетах були фільми, які не показували на великому екрані.

Через фінансові збитки “Іскра” була змушена закритися, аж до 1996 року.

Дивні мешканці

Коли “Іскра” зачинилась, її стіни не стали довго пустувати. Церква “Відродження” активно зацікавилася помешканням колишнього кінотеатру. Найбільше їх цікавили великі та місткі зали. Але церква проіснувала у стінах кінотеатру не довго. “Відродження” отримало іншу, сучасну будівлю, трохи далі від “Іскри”.

На цьому поневіряння кінотеатру не закінчилися. Після церкви, на початку нульових років, у ньому працював секонд-хенд. Досить дивне видовище – столи завалені одягом в оточенні колон та пострадянської ліпнини на стелі.

У 2004 році, після сучасного ремонту, кінотеатр “Іскра” знову відкрив свої двері для кіноманів. Діти цілими класами приходили на кіносеанси до нової збільшеної зали. Але, як би першокласно не був зроблений ремонт, кінотеатр закрився у 2007 році. І це вже кінець для “Іскри”.

Як згасала “Іскра”

Довгих 5 років будівля колишнього кінотеатру занепадала. Фасад потьмянів, поржавів, почав сипатися. Будинок, який так привітно приймав відвідувачів, тепер був порожній. У  2012 році його передали на баланс Миколаївської обласної філармонії. У філармонії вже багато років є проблема із приміщенням. Їм не вдається знайти свій будинок. Будівля колишнього кінотеатру могла б ідеально підійти до філармонії, але, на жаль, цього не сталося. Будівлю потрібно було реконструювати під потреби філармонії. А грошей місто це не мав. “Іскра” так і продовжила своє згасання.

Містяни, активісти, архітектори та багато інших, пропонували десятки різних ідей, як можна використовувати цю будівлю. У ньому хотіли відкрити центр розвитку дітей, знову відродити кінотеатр, відкрити галерею. Але нічого з цього не судилося статися.

У 2017 році хотіли продати будівлю, але мер Миколаєва та інші чиновники були проти цього. Вони вимагали повернути будівлю кінотеатру до комунальної власності міста. Але це питання остаточно не завершили. Питання залишається висіти у підвішеному стані.

Попри те, що кінотеатр уже багато років стоїть закритим, сліди вандалізму присутні на його стінах. У холі є графіті малюнки, сліди розбитого скла, вікон, зруйнованих меблів. Миколаївська “Іскра” згасає вже багато років. І людський чинник лише сприяє цьому.

Comments

.,.,.,.