Поява кінотеатрів у Миколаєві

Нині нам усім важко уявити життя без кінематографа. Ми проводимо вечори за переглядом фільмів, ходимо на побачення в кінотеатри, стаємо фанатами цілих циклів кіно історій. Але був час, коли у житті людей не було кінематографу.

У кожному місті України кінематограф розвивався за своїм сценарієм. Але у всіх цих історій один початок. У Миколаєві, як і в інших містах не лише України, історія становлення кінематографа розпочалася з роботи братів Люм’єр. Але розвиток кінотеатрів у Миколаєві мав свій шлях. Більше на mykolaiv-trend.in.ua.

Перші ілюзіони

У 1906 році в Миколаєві з’явився перший кінотеатр. Він носив досить дивну для нашого часу назву – “Электро-біоскопъ”. Перший кінотеатр знаходився на вулиці Шевченка, 64. У самому центрі міста. Кінотеатр розміщувався на другому поверсі двоповерхової будівлі. Це був невеликий зал, в якому вміщалось кілька десятків людей. Це стало поштовхом для початку відкриття кінотеатрів у Миколаєві. З цього розпочався кінобум. До революції у місті вже працювало 4 ілюзіони. Усі перебували в межах однієї вулиці – Соборної.

Таке швидке розростання кінотеатрів у місті було визнано їхніми малими габаритами. Вони могли вмістити у собі невелику кількість глядачів. А попит був дуже великий. Всупереч невеликому репертуару, миколаївцям подобалося ходити в кіно, нехай і на ту саму картину кілька разів. Це й призвело до того, що кінотеатри почали з’являтися у місті, як гриби у лісі після дощу. Це припинилося коли у місті з’явився великий кінотеатр.

Перший кінотеатр-гігант

Після появи кіно у Миколаєві наступним важливим етапом було відкриття великого кінотеатру. У новій будівлі могли розміщуватися до півтори тисячі глядачів. Він відкрився 26 грудня 1913 року. З’явився новий великий кінотеатр також у центрі міста. На розі вулиць Спаська та Соборна. Обійшовся він його власникам у 120 тисяч рублів. Просто неймовірна сума для того часу.

Новий кінотеатр був збудований у стилі модерн. Його зал, фоє та вестибюль мали пишне оздоблення. Стеля була прикрашена майстерною ліпниною. Все це вражало миколаївців. Їх захоплював просторий вестибюль, сучасні (на той час) вбиральні. Просторий будинок нового кінотеатру дозволив облаштувати у ньому всі необхідні приміщення. Дирекція навіть мала ідею відкрити “американський бар”. Планувалося, що він буде розташовуватися в підвальному приміщенні під залом для глядачів.

У маленьких кінотеатрах показували короткометражні стрічки. А новий велетень вирішив перейти на довгий метр. Це сподобалося миколаївцям. Найбільше миколаївським глядачам подобалися комедії та мелодрами. Попри збільшення тривалості фільмів, вони все ще залишилися беззвучними. Пізніше у кінотеатрах почали робити музичний супровід для фільмів. Це значно розбавило обстановку.

Непроста доля кінотеатрів

Першим чинником, що вплинув на зміни, була зміна влади. Прихід радянської влади націоналізував всі кінотеатри у Миколаєві. Це також призвело до того, що у місті почали з’являтися нові кінотеатри. У 1934 році в Миколаєві працювало вже вісім кінотеатрів. Кінотеатр “Піонер”, який було відкрито у 1934 році, дожив до нашого часу.

Період Другої світової був складним для миколаївських кінотеатрів. Усі кінотеатри, окрім “Жовтня”, спалила місцева влада. Це було зроблено для того, щоб вони не дісталися ворогам. Бо Миколаїв перебував під німецькою окупацією.

“Жовтень” використовували для потреб миколаївців. А німці відкрили для себе кінотеатр “Делі”. Німецький кінотеатр розташовувався у старому будинку на вулиці Адмірала Макарова. Коли війна закінчилася “Делі” перейменували на “Дружбу”.

Після війни кінотеатри почали відкриватися у всіх районах міста. До цього вони існували лише у центральній частині Миколаєва. Але наприкінці 1940-х років у кожному районі був свій кінотеатр. У 1946 – 1948 роках відкрилися кінотеатри “Сталінець”, “Піонер” та “1 травня”.

Розвиток кінотеатрів

З кожним роком кінотеатрів у Миколаєві ставало дедалі більше. Окремо відкривалися “літні” кінотеатри. Вони функціонували на свіжому повітрі. У 1959 році “Дружба” став першим у місті широкоформатним кінотеатром. У 1962 році з’явився ще один широкоформатний кінотеатр – “Батьківщина”. На той час його вважали одним із найкращих кінотеатрів Миколаєва.

Хоча був час, коли місто могло втратити свою “Батьківщину”. Будівлю, де знаходиться кінотеатр, будували для опери. Але з якихось причин у ньому почали показувати кіно. У 90-х роках будівлю хотіли віддати Миколаївській філармонії, але цього не сталося. Миколаївській філармонії знову не пощастило.

“Батьківщину” врятував “Титанік”. Під час перегляду цього фільму завжди був аншлаг. На кожному сеансі зала була забита під зав’язку.

Ще один великий кінотеатр Миколаєва – “Юність”. У 1971 році його відкрили для глядачів. То був перший широкоформатний кінотеатр на 1200 глядачів. “Батьківщина” вміщала 1000 глядачів.

Попри успіх кінотеатрів у місті, та показ гучних новинок, у 90-х роках настали важкі часи. На сеанс приходило до 10 людей. Опалення у залах не було. Доводилося гріти зал обігрівачами, але в них все одно було холодно. 

У цей період багато кінотеатрів закрилися не зумівши пережити лихоліття. “Юність” врятували інвестори, які стали фінансово підтримувати кінотеатр. У 2001 році кінотеатр відреставрували, але 2013 року кінотеатр припинив своє існування. І у його стінах відкрився концерт-хол.

Кінотеатри, які ми забули

З часом багато кінотеатрів були змушені закритися. Деякі з них припинили роботу на якийсь час, і через кілька років відновлювали свою діяльність. Так чи інакше, велика кількість кінотеатрів стерлася з пам’яті миколаївців.

До них можна віднести кінотеатр “Іскра”, що знаходився у парку Ліски. Це справді був досить великий кінотеатр. Він обслуговував мешканців двох спальних районів – Намив та Ліски. Пропрацював він небагато, але його будівля залишилася. На жаль, вона стала покинутою. Це така собі місцева пам’ятка для сталкерів та підлітків, які люблять гуляти по занедбаних будинках.

Інший не менш відомий кінотеатр – “Космос”. Попри його закриття, його не спіткала доля “Іскри”. У стінах колишнього кінотеатру знаходяться дитячі гуртки, секції, різні курси. Можна сказати, що це така собі реінкарнація кінотеатру.

Попри те, що “Космос” та “Іскра” закрилися свого часу, ми їх пам’ятаємо. А скільки ще кінотеатрів, імена яких загубились серед сторінок історії. “Жовтень”, “1 травня”, “Сталінець”, “Праця”, “Промінь”, “Широка Балка” – навряд чи миколаївці знають назви цих кінотеатрів. Особливо якщо врахувати, що в Миколаєві почали відкриватися сучасні кінотеатри, які дають можливість гостям дивитися фільми в нових форматах.

Незвичайні кінотеатри Миколаєва

Крім стандартних та звичних нам усім кінотеатрів, у місті існували незвичайні кінотеатри. Наприклад, “Альбатрос” – кінотеатр, що знаходився на старому теплоході. Працівники заводу “Океан” та глиноземного заводу разом перебудували старий неробочий теплохід під потреби кінотеатру.

А біля автовокзалу кінотеатр розташовувався у списаному літаку. Пропрацював він недовго. Але на той час це була просто неймовірна новинка та місцева пам’ятка.

Історія розвитку кінотеатрів у Миколаєві характеризується низкою спадів та підйомів. Кінотеатри відкривалися, закривалися, зазнавали пожеж та збитків. Але все одно продовжували функціонувати, щоб дарувати миколаївцям можливість споглядати чудеса кінематографа.

Comments

.,.,.,.