Сай Бартлетт: як Саша Баранєв з Миколаєва став голлівудським сценаристом та створив кіностудію Melville

 

Здавалось би, що може пов’язувати Миколаїв з Голлівудом та американським кіно – нічого, але це не так. Мало хто знає, але відомий та успішний продюсер, сценарист та  письменник Сай Бартлетт – це ніхто інший, як Саша Баранєв із Миколаєва. У славному місті корабелів сім’я Баранєвих після народження сина прожила всього чотири роки, поки не іммігрувала у пошуках американської мрії. Проте навіть такий короткий проміжок часу перебування у Миколаєві дає місцевим мешканцям привід пишатися зірковим земляком, пише mykolaiv-trend.in.ua. Далі розкажемо про особисте житті, кар’єру та фільмографію  видатного миколаївця, що зміг досягти успіху за океаном. 

Як миколаївський Саша Баранєв став голлівудським Сідні Бартлеттом

1

Маленький хлопчик Саша Баранєв народився 10 липня 1900 року у Миколаєві. Тоді це ще була Херсонська губернія Російської імперії, але місто вже перевели на громадянське управління. У місті корабелів сім’я майбутньої голлівудської зірки прожила ще чотири роки і в 1904 році переїхала до США. Зважаючи на те, що з моменту переїзду минуло вже більше 100 років, тих хто ріс та грався у пісочниці з маленьким Сашею вже давно немає в живих. Навряд і сусіди звичайної миколаївської сім’ї могли подумати, що видатний американський сценарист Сай Бартлетт – той самий хлопчисько, що грався та бігав у їх дворі. 

Нове американське життя Саші почалося у штаті Іллінойс. Сім’я оселилася у Чикаго та змінила свої імена. Саша Баранєв став Сідні (Сай) Бартлеттом. Там же він закінчив школу та був звичайним американським підлітком. 

Від захоплення журналістикою до кіно та написання сценаріїв

21

По завершенню школи вже Сай Бартлетт вступив до одного із найстаріших університетів Іллінойсу – Північно-західного університету. Її основний кампус знаходиться в Евансоні, там же  Бартлетт навчався у Медільській школі журналістики, яку заснували у 1921 році. Тоді ж він почав працювати репортером. Таким чином він набирався досвіду та готувався до переїзду в Голлівуд. Хлопець мріяв стати сценаристом та знімати кіно, тому робив все, щоб досягти поставленої мети. 

Дуже швидко Сід Бартлетт із журналіста став тим, про кого писали всі газети, таблоїди та журнали. Проте, інформаційним приводом стали не його роботи, а скандали та вихідки. З 1930 року популярність видатного миколаївця почала зростати. 

1933 рік став дійсно визначним в житті сценариста. Цього року він вперше одружився з голлівудською актрисою Еліс Вайт. Тоді ж  одна із п’яти студій класичного Голлівуду – RKO зарахувала першу роботу Бартлетта. Це була відносно молода компанія, що утворилася після злиття Film Booking Offices of America та мережі кінотеатрів Keith-Albee-Orpheum. Вона лише почала розвиватися, тож шукала молоді таланти. Саме RKO у 1933 році випустила перший культовий фільм “Кінг-Конг”. З цього часу Бартлетт почав активно писати сценарії. За 36 років кар’єри у ролі сценариста він написав 28 сценаріїв, чимало з них були екранізовані та досі мають високий рейтинг. 

Першим фільмом, знятим за сценарієм Бартлетта, став “The Big Brain”. Це була історія про шахрая, який пройшов шлях від азартних ігор до операцій з облігаціями, створює підставні компанії та тікає до Великобританії, але врешті-решт потрапляє до пастки через дівчину. Цю роботу важко назвати успішною, адже нині рейтинг картини 5,4 IMDb. 

Вже у 1950 році Бартлетта почало цікавити не лише написання сценаріїв, але і зйомка фільмів. Разом із одним з найуспішніших голлівудських акторів, номінантом на “Оскар” Грегорі Пеком Бартлетт у 1959 році створив кінокомпанію Melville Productions. 

Друга Світова війна не обійшла стороною і видатного сценариста. Бартлетт приєднався до армії США у званні капітана, а згодом його перевели до 8-го командування бомбардувальників ВПС США в Англії. У листопаді 1944 року він став помічником офіцера розвідки  Карла Спааца 315 Bomb Wing under Armstrong. Крім своєї творчої діяльності Бартлетт увійшов в історію, як перший американець, що брав участь у бомбардуванні Берліну, у складі екіпажу Lancaster. Після великого нальоту RAF майор з команди бомбардувальників ВПС армії США Бартлет та його дружина Еллен Дрю опинилися на перших шпальтах “Planet News”. 

 Проте військовий досвід не став на заваді кар’єрі Бартлетта. Після повернення на батьківщину він став письменником на всесвітньо відомій кіностудії 20th Century Fox. На жаль вже у поважному віці Сай Бартлетт захворів на рак. Він помер 29 травня 1978 року у штаті Каліфорнія, в самому центрі кіноіндустрії – у Голлівуді. 

Бартлетт – ловелас та улюбленець жінок 

3

Еліс Вайт 

4

Україно-американський сценарист Сай Бартлетт за своє життя був тричі одружений. Він мав дуже гарний смак на жінок, адже всі три його дружини – голлівудські актриси. У 1933 році він одружився з Еліс Вайт. Її кар’єра стрімко розвивалася, адже вона працювала в команді режисера Джозеф фон Штернберга. До того як вийти заміж вона встигла зіграти роль Мануелли у картині “Морський тигр”, Лулу у “Сніданок на світанку”, Едрест у “Приватне життя Єлени Троянської”, а також “Show Girl” та “Show Girl in Hollywood”. На жаль знайомство та стосунки з Сайєм Бартлеттом поставили хрест на її акторській кар’єрі. Головним чином це сталося через конфлікт її тодішнього хлопця актора Ворбертона з майбутнім чоловіком Сайєм Бартлеттом. Кохання акторки та сценариста тривало недовго, адже вже у 1941 році він одружився з молодшою на 15 років  Еллен Дрю. 

Еллен Дрю

5

Звичайна дівчина з Канзасу переїхала до Голлівуду працювати у кафе-морозиво. Щасливий квиток у світ кіно їй подарував актор Вільям Демарест. Саме з його подачі Еллен Дрю почала співпрацювати зі студією Paramount Pictures та у майбутньому зіграла чимало головних та другорядних ролей. Серед найвідоміших фільмів «Різдво в липні», «Острів мертвих», «Джонні о’клок», «Людина з Колорадо», «Злочинний шлях» і «Аризонський барон». Про причини розставання з відомим та успішним сценаристом нічого не відомо. 

Патрісія Оуренс

6

Третьою дружиною Сай Бартлетт обрав Патрісію Оуренс. Весілля зіграли у 1956 році. Акторка також була тричі заміжня. За свою акторську кар’єру вона знялась  в 40 фільмах та 10 телесеріалах. За роль у фільмі “Сайонара” Марлона Брандо 1957 року критики дали їй високу оцінку. Останнім її професійним виступом був епізод “Лассі” в 1968 році. У неї є син – Адам Натансон.

Фільмографія 

7

За своє життя Сай Бартлетт написал велику кількість сценаріїв, більша частина з яких мали приголомшливий успіх. Якщо враховувати міжнародний рейтинг стрічок у IMDb, то варто згадати військовий серіал “Вертикальний зліт” (12 O’Clock High),  що у 1964 році за сценарієм Бартлета знімала кінокомпанія 20th Century Fox. Нині його рейтинг IMDb – 8,3. Серіал драма 1957 року “Підозра” (Suspicion) від National Broadcasting Company (NBC) має рейтинг – 8,7. Фільм “Че!” від  20th Century Fox нині має оцінку від глядачів 7,3. 

Також до топових кінострічок, автором сценарію яких став миколаївець, можна віднести триллер та бойовик 1947 року  “Дім 13 на вулиці Мадлен” – IMDb 7, бойовик та драму 1949 року “На кораблях по морю” – IMDb 7,5, американська комедія 1944 року “Принцеса та пірат” – IMDb 7,5, а також багато інших. Всього за сценарієм Сайя Бартлетта було знято 28 гідних фільмів, а також ще в шести стрічках він виступив продюсером.

Comments

.