Де в Миколаєві кіно знімали: локації міста, які з’явились у кінострічках

 

 Миколаїв ніколи не мав професійної кіностудії. Проте, цей вид мистецтва не чужий нашому місту. Миколаїв доволі часто ставав декораціями для відомих фільмів. Більше на сайті mykolaiv-trend.in.ua.

“Трактористи”

Вперше Миколаїв з’явився на кіноекранах  в 1939 році. Тоді жителі великої країни Радянський Союз побачили мікрорайон Тернівку. Саме її режисер Іван Пир”єв обрав для зйомок комедії “Трактористи”. Хоча сучасна молодь може ніколи і не бачила цього фільма, його добре пам’ятають наші дідусі і бабусі. Сюжет кінокартини простий. Як було заведено для того часу там багато пісень, а також соціалістичні змагання. Є й лінія кохання. Головна героїня, яку зіграла Марина Ладиніна звичайно ж обирає собі в супутники життя передовика колгоспу. Фільм має happy end і завершується весіллям головних героїв. 

“Велика родина”

Цей фільм вже мав на меті популяризувати робітничі професії. Кінокартина була знята у 1954 році за книгою Всеволода Кочетова “Журбіни”. У ній розповідається про велику родину корабелів. Тут показано все: пережитки, родинні конфлікти. І де ж знімати такий фільм, як не в Миколаєві, де на той час працювали потужні суднобудівні заводи. Локацією для зйомок стали цехи Миколаївського суднобудівного заводу імені 61 комунара. На той час бюджет фільму виявився завеликим для кінокартин, які знімали в Радянському Союзі. Проте такі витрати себе виправдали. Глядачі, які ніколи не бували на суднобудівних підприємствах, побачили якою є праця корабела і як відбувається спуск суден. Саме цією сценою режисер Йосип Хейфец завершив фільм. До речі, у 1955 році фільм “Велика родина” на Канському фестивалі отримав приз за “Кращий акторський ансамбль”. 

“Зовсім пропащий”

Виступав Миколаїв навіть в ролі американського містечка – Санкт-Пітерсбурга. Мова йде про книгу Марка Твена “Пригоди Гекльберрі Фінна”. Цією книгою завжди захоплювались школярі. Але, на жаль, мало хто знає, що перша екранізація пригод відомого хлопця – безпритульного відбулась у 1972 році. Тоді декорації маленького американського містечка побудували не на престижній кіностудії, а на берегах Південного Бугу біля річкового вокзалу. Тож нашій річці на якийсь час довелось стати Міссісіпі. Саме тут на плоту мандрували Гекльберрі і раб-утікач Джим. А жителі Миколаєва навіть зіграли у масовці. 

Фільм виявився настільки вдалим, що американські критики визнали його найкращою екранізацією творів Марка Твена. 

“Без сина не приходь”

Цей фільм про непрості стосунки батька і його 12-річного сина. Справжня родинна драма. Коля дізнається, що колеги батька вважають його поганою людиною. Хлопчик бачить єдиний вихід з ситуації – перевиховати свого батька, і сам береться за цю справу. Найважливішу сцену кінокартини – розмову батька з сином,знимали саме в Миколаєві. Режисер Радомир Василевський вирішив, що найкращою декорацією для сумної і важкої розмови може стати парк розваг. Таким чином  режисер вирішив зіграти на контрасті. У 1986 році вибір таких локацій був невеликим. На той час в Миколаєві вже працювало єдине в Радянському Союзі дитяче містечко “Казка” – такий собі “радянський Діснейленд”. Тож там і вирішили знімати. На фоні клоунів і атракціонів Миколаївської “Казки” Коля вмовляє батька стати кращою людиною. Їхня розмова відбувається в кафе “Золотий півник”, якого на жаль зараз в дитячому містечку вже немає. В кадр потрапив і літній амфітеатр “Казки”. 

“Штормове попередження”

Крім комедій і сімейних драм у Миколаєві знімали навіть фільм-катастрофу. Йдеться про фільм “Штормове попередження”. Його зйомки відбувались у 1988 році. За сценарієм на місто насувається потужний ураган. Влада готується протистояти стихії і вберегти людей. Проте, як в таких фільмах завжди прийнято, є велиле “але”. В місті, яке ось-ось накриє ураган, розташований великий хімічний комбінат. Тому нашестя стихії може завершитись катастрофою. Підприємство може вибухнути. Тоді отруйна хмара накриє все місто. Все дійство на екрані триває трохи більше, ніж дві години. 

На роль хімічного комбінату режисер обрав Миколаївський глиноземний завод. Що так в ньому вразило Сергія Омельчука, невідомо. Може червоні шламові поля, які потрапили в кадр. Кращої декорації для хімічного виробництва годі й шукати. 

До речі, стихії протистояли пожежні, які у фільмі працювали на одній з Миколаївських пожежних частин. У стрічці ми бачимо пожежну частину на вулиці Наваринській – одну з найстаріших пожежних частин Миколаєва. 

“Комбати”

Цей фільм не здобув такої популярності, як наприклад “У зоні особливої уваги” чи “Хід у відповідь”. Хоча й тут показані життя радянських військових і військові навчання. Тай актерський склад на той час був “зірковим” : Євген Меньшов, Тимофій Співак, Людмила Нільська. Режисер В’ячеслав Колегаєв знімав його у 1983 році. Разом зі сценаристом Борисом Зерновим створили фільм про офіцерську честь і чоловічу дружбу.   

Але нас цікавлять локації цього фільму. Військове містечко, де мешкали головні герої, вирішили знімати у Миколаєві. Обрали для цього на той час найновіший мікрорайон Миколаєва, який тільки-но почали забудовувати. Так, мова йде про Намив. Режисер і художник-декоратор нічого не вигадували. Все знімали у намивівських двориках. Тож ми можемо побачити такі знайомі дев’ятиповерхівки. Фільм “Комбати” прославив Миколаївський Намив на роки. 

“Правила угону”

Це один з останніх відомих фільмів, які знімали у Миколаєві. Стрічка вийшла на телеекрани у 2009 році. Цього разу наше місто виступило декораціями для бойовика. Режисеру Євгену Невському сподобались миколаївські “сталінки”. На той час ще не всі жителі Миколаєва змогли дозволити собі металопластикові вікна. Саме автентичні дерев’яні рами і відсутність реклами на будинках стали вирішальним чинником. Так Миколаїв перетворився на Петербург. 

Знімальну групу можна було побачити біля Центрального ринку, у двориках по вулиці 8 Березня. А бенкет знімали в одному з ресторанів у Миколаївському яхт-клубі. У фільмі в епізоді зіграв і тодішній  директор російського театру Микола Кравченко. 

Сам фільм про хлопця Сашка, який мріє про власний магазин. Але замість того, щоб втілювати мрію у життя, йому доводиться протистояти мафії. 

Усього ж Миколаїв “засвітився” у кіно 12 разів. 

Comments

.