“Катерина” з Миколаєва

Одним із найвідоміших композиторів Миколаєва залишається Микола Миколайович Аркас. Найбільше миколаївці знають Аркаса, як історика та культурного діяча. Але справжньою пристрастю історика була музика. Любов до неї він проніс через усе своє життя, аж до самої смерті. Його вплив на Миколаїв неможливо применшити. Але сьогодні ми приділимо увагу саме його композиторській діяльності. Миколаївці мають знати, чим відомі їхні земляки. Більше на mykolaiv-trend.in.ua.

Історія створення опери “Катерина”

Вперше оперу Катерина, написану Миколою Аркасом, поставили на сцені театру Шефера. Нині це Миколаївський академічний художній драматичний театр.

Вперше миколаївці побачили оперу у 1900 році. “Катерина” була настільки успішною, що протягом чотирьох років після своєї прем’єри, продовжувала збирати повні зали. Мешканці та гості Миколаєва полюбили твір Аркаса. Про успіх опери дізнались далеко за межами Миколаївщини. Її ставили у Москві, Києві, Варшаві, Кракові та Львові. Композиторський талант Миколи Аркаса визнали у всіх цих містах.

Успіх опери був просто приголомшливий. Але, творіння Аркаса побачило світ не відразу. Довгих п’ять років рукопис опери кочував з одного кабінету цензурних відомств до іншого. Її відправляли з Москви до Києва, та назад. Цензурна комісія все ніяк не могла вирішити, варто випускати оперу чи ні. Навіть попри те, що основою для опери стала робота знаменитого українського поета Тараса Григоровича Шевченка.

“Зелене світло” опера отримала у 1897 році. Поставили її власним коштом Миколи Аркаса. Успіх приніс опері почесне звання найкращої та першої української ліричної народно-побутової опери. Через багато років вона є частиною репертуару багатьох театрів України.

Микола Аркас: велика людина у маленькому місті

Народився Микола Аркас у Миколаєві. Точна дата його народження невідома. Одні джерела стверджують, що миколаївський цивільний діяч народився 26 грудня 1852 року, інші – 7 січня 1853 року. За роки свого життя Аркас зарекомендував себе як український культурно-освітній діяч, письменник, композитор та історик. Його вплив, внесок у життя та розвиток міста недооцінити неможливо.

Микола Миколайович Аркас народився у багатій родині адмірала Чорноморського флоту. Значну роль у формуванні майбутнього композитора зіграла його мати – Софія Петрівна. Маючи стародавні козацькі коріння, мати Аркаса прищеплювала своєму синові любов до української мови та української культури.

Як син високопоставленого імператорського чиновника, маленький Микола був змушений носити український народний одяг. Це ще більше змушувало його цікавитись українською культурою, дізнаватися більше, поглиблювати свої знання. Батько Аркаса, етнічний грек, часто сердився на те, що син постійно носить лише українське вбрання, дотримуючись усіх традицій, від взуття до шапки. Але це ще більше спонукало Аркаса любити українське.

Микола Аркас був освіченою людиною. Він вивчав юриспруденцію у Петербурзі та Одесі, навчався на фізико-математичному факультеті. Але попри це його серце все одно належало історії та культурі українського народу.

Після навчання Микола Аркас пішов стопами батька, і почав працювати в морському відомстві в Миколаєві. Весь свій вільний від роботи час він витрачав на збирання та записи українських мелодій. Аркас самостійно став опановувати різні музичні інструменти, і намагався складати свої власні мелодії. Наставляв на цей шлях його колишній учитель і наставник Петро Ніщинський – український композитор, письменник і диригент.

Ніщинський був автором багатьох перекладів з грецької на українську “Одіссея”, “Іліада”, “Антигон” Софокла. А з української на грецьку переклав “Слово о полку Ігоревому”. Крім перекладів, Ніщинський також активно займався написанням музики. Він став композитором музичної композиції думи “Козак Сафрон”, “Про байду”, “Вечірниці”. Петро Іванович писав для оркестрів та сольних виконавців. Він і прищепив Аркасу любов до музики. Особливо Аркас любив бандуру. За будь-якої нагоди, він організовував концерти бандуристів у Миколаєві.

Помер Микола Аркас зненацька від інфаркту. Похований він у фамільному склепі Аркасів у Миколаєві. Фамільну гробницю сімейства Аркасів віднесли до архітектурних пам’яток міста.

За своє життя Микола Аркас встиг написати безліч сольних пісень, пісень для ансамблів та займався обробкою (аранжуванням) народних українських пісень. Таких аранжувань Аркас провів понад 80. Найвідомішим твором Аркаса стала опера “Катерина”. Вона принесла йому успіх у світі музики. На жаль, це єдина велика опера, яку написав миколаївський композитор. Через параліч руки, Аркас не міг писати. Хоча після успіху “Катерини” він мріяв ще кілька поем Шевченка перетворити на опери.

Микола Миколайович – яскравий приклад того, як творча натура людини здатна пробувати через побутові справи та не творчу роботу.

Сюжет опери

Опера Аркаса була написана на основі поеми Тараса Шевченка “Катерина”. Сюжет опери розповідає про трагічну долю дівчини, на ім’я Катерина. Бувши молодою та досвідченою, дівчина закохалася у красеня – солдата. Щоб спокусити Катерину, він обіцяв їй після повернення з війни забрати дівчину із собою до Москви. Катерина вірила своєму коханому, і тільки потім зрозуміла, що солдат її обдурив. Залишившись із маленькою дитиною на руках, Катерина вирішила вирушити за своїм коханим. На шляху до Москви дівчина зустріла російську армію і свого коханого. Але він не признав дівчину і зрікся їхньої дитини. Не зумівши пережити такий біль і ганьбу, Катерина кинулася в ополонку, залишивши свою дитину одну.

Через кілька років російський офіцер подорожував зі своєю родиною тією ж дорогою, і зустрів сліпого кобзаря з хлопчиком – поводирем. І визнав у ньому свого позашлюбного сина.

Сюжет поеми “Катерина” трагічний, і начебто непридатний для вивчення у шкільній програмі. Але це лише один із небагатьох прикладів української літератури, який точно зображує просте українське життя без прикрас.

Трагічна доля українських селян була частою темою для зображення у художній літературі. І одна з улюблених тем у творах Тараса Шевченка. Незалежно від області та регіону України, трагедія народ мав одну. Так, точно не відомо, де відбувалася дія поеми. І чи є у Катерини реальний прототип. Подібні історії могли мати місце навіть на території Миколаївської області.

Де в Миколаєві можна переглянути оперу

Через стільки років опера Катерина продовжує залишатися золотою класикою української оперети. По всій країні та світі вона продовжує збирати повні зали. Ім’я Миколи Аркаса продовжує жити на різноманітних сценах театрів.

Так, у Миколаєві на сцені Миколаївського академічного художнього драматичного театру можна побачити оперу “Катерина”. Періодично вона знову з’являється на афішах театру. Це дуже символічно. Адже у Миколаєві на сцені саме цього театру глядачі вперше змогли побачити оперу.

Крім театру, міські організації та влада періодично на честь ювілею написання опери чи дати народження, чи смерті автора, влаштовують урочисті перегляди опери.

Так, у 2020 році на честь 120-річчя постановки опери було організовано меморіальний захід. Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека прийняла музикантів та гостей, які прийшли “привітати” знамениту миколаївську оперу. На гостей заходу чекала увертюра опери у виконанні камерного оркестру Миколаївської обласної філармонії. Організували цей захід силами Миколаївського краєзнавчого музею та міської громадської організації “Миколаїв – єдина родина”.

Крім увертюри опери, гості мали змогу прослухати лекцію про життя Миколи Аркаса та відвідати виставку з особистими речами композитора та історика. Їх передав Миколаївський краєзнавчий музей. Якому свого часу передали спадкоємці Аркаса.

Comments

.,.,.,.